Sevgi Parfesi

 

 

 

Bahar geldi diyebiliriz, yaz mevsimi de yaklaştığına göre içimizi ferahlatacak yapımı son derece kolay bu tatlıyı denemenizi tavsiye ediyorum.

 

2 adet Limon

1 adet limon kabuğu rendesi

3 yumurta (sarıları ve beyazları ayrıştırılacak) oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

2 paket çiğ krema

1 su bardağı toz şeker

1 paket eti burçak bisküvi

6-7 tane iri kuru ceviz

50 gram tereyağı

 

Sevgi arkadaşımın verdiği tarifte bebe bisküvisi kullanılıyor ama ben kendime göre cheesecake tabanında kullanılan eti burçak kulandım. Gayet güzel oldu ama bir kızım tarifi bilmediği halde bebe büskivisi kullansan daha iyi olacakmış dedi.

Bisküvileri bir kapta iyice ufalayın, eritilmiş tereyağı ve blender ile parçalanmış cevizleri bisküviye ilave edip karıştırın. Bu karışımı kup bardakların dibine iyicene sıkıştırarak 2 parmak kalınlığında yerleştirin.

Bir cam kaseye yumurta beyazlarını ayırın. Başka bir derin kaba yumurta sarılarını koyun,mikserle 3 dakika çırpın, 1 su bardağı şekeri ilave ederek 5 dakika daha çırpın, 2 paket çiğ kremaları yavaş yavaş eklereyek çırpmaya devam edin, önceden 2 adet limonun suyunu sıkın ve bu karışıma yavaş yavaş dökerek ilave edin, bir yandan da mikser ile çırpmaya devam edin.Karışım krema haline gelecektir. En son limon kabuğu rendesini ilave edin. (limon kabuğunu rendenin ince tarafı ile rendeleyin)

Diğer cam kaptaki yumurta beyazlarına bir tutam tuz ilave ederek mikser ile çırparak kar köpüğü haline getirip, bir spatula ile diğer kremaya yavaşça alttan üste doğru karıştırarak ilave edin.

Daha sonra bu karışımdan kup bardaklarına koyduğunuz bisküvili karışımın üzerine bir kepçe ile eşit miktarda dağıtın.   Buzlukta 5-6 saat bekletin. Servis etmeden 15 dakika önce çıkartın. İsterseniz üzerini artan bisküvi ile süsleyebilirsiniz. Ben yeşil limon dilimleri ile süslemeyi tercih ettim.

 

 

 Diğer Tarifler

Ziyaretçi Yorumları

Yorum Yap