Midilli

Midilli -Temmuz 2012

 

Ayvalık’tan 18.00  feribotu  ile geçtiğimiz Midilli adasına iner inmez önceden organize ettiğimiz kiralık araçlarla Eftalou’daki “ Sun Rise” otelimize gittik. Yolların virajlı olduğu söylense de çok korkutucu bir yol değil. Merkezden yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Tavsiyem Molivos yada Petra da kalınabilir. Bizim gittiğimiz otel tatil köyü havasında denizden uzak bir konumdaydı. Tesadüfen otelde Tango festivali vardı. Odalar güzel ancak bazı süit odaları tepe de yer aldığından danışma ile odalar arasında araçsız ulaşım biraz zordu. Eftalou küçük bir kasaba çok gezilecek yer yok.

Ancak Molivos kenti, zirvesinde bir ortaçağ kalesiyle karşılıyor. taş döşeli dar sokaklardan limana doğru iniliyor. Burası tüm Ege’de en iyi korunmuş ortaçağ yerleşim yerlerinden biri. Bazı sokaklar, cumbalı evleriyle Osmanlı dönemi izlerini yansıtıyor. Çiçeklerle ve önlerinde ahtapotların sallandığı balıkçı restoranlarıyla süslenmiş küçük liman. 

Molyvos merkezi gün ortası çok sıcak ve yokuş ama güneş batımına yakın saatlerde keyifli. Saat 19.30 ve sonrası Molyvos çarşısında (artık yokuşu hissetmezsiniz) gezinerek yukarılara kadar çıkabilirsiniz. Yokuşu çıkarken sağdaki ilk dükkan MYTHOS Art Gallery bir tasarım ve takı yeri. Seramikleri ve balerin bebekleri (çok meşhurmuş), almasanız bile seyretmesi çok güzel. Sahilde bir çok restaurant var ama biraz turistik ve yemekler oldukça yağlı idi.Bu yüzden herhangi bir yer tavsiye etmeyeceğim. Kefalotiri peyniri: bizim “Kelle peyniri.” Ancak Türkiye’deki kelle (Mihaliç) peyniriyle bir ilgisi yok. Koyun veya koyun-keçi karışık sütten yapılıyor. Olduktan sonra zeytinyağında bekletiliyor. 5 yıl dayandığı söyleniyor. Zaman içinde kızarıp lezzet kazanıyor. Tazesini de eskisini de kızartıp meze olarak veriyorlar. Üstüne limon döküp yiyorlar. Bir kavanoz satın almamıza rağmen yağlı ve ağır geldiği için yiyemedik.

Petra ise Molivos’a çok yakın, deniz kenarında plajlar var, oradaki restaurantlarda hem yemek yiyebilir hemde güneşlenip denize girebilirsiniz. Petra daha şirin bir yer.

Bir günümüzü de Skala Sikamineas’a ayırdık, küçük bir liman burada restoranlar var, Skala Skeminia’ya Eftalou üzerinden gitmeyin yol kötü. Molyvos ana kavşağından Skala Skeminia tabelasını görüp bu yolu kullanmanız önerilir.Burada SCAMNIA Mirivilis Mulberry adlı bir cafe de oturup, öğlen yemeği yedik. İstakozlu Makarna muhteşemdi. Bu gezinin en güzel yemeğiydi diyebiliriz. Sonrasında buraya yakın bir koyda denize girebildik. Aslında adanın en büyük özelliği yolda giderken denize girebileceğiniz bir çok koy –plajlar var.

Son gün Midilli merkezine geldiğimizde daha önce gazete ve dergilerden okuduğumuz KALDİRİMİ adlı restaurant’a geldik.Burası oldukça şirin bir meyhane, dar bir sokağın ortasına yerleşmişler. Kabak çiçeği dolması, etli yaprak sarma ama beşamel soslu, beyaz peynirli mücver, klasik yunan salatası, ahtapot ızgara yenilebilir. Gayet lezzetli bir yemek yedik.

Ermu Caddesi (Odos Ermou) Mitilini’nin en eski caddesi. Kordon boyunun hemen paralelindeki cadde. Yeni limandaki kubbeli devasa kilisenin oradan başlıyor, eski limandaki camiinin orada bitiyor. Camii (Yeni Camii) ve hamamın olduğu yer eski Osmanlı çarşısı. Dükkânlar hâlâ minik minik. Şimdi daha çok dekoratif sanat ürünleri satılıyor.

 

 
Panellinion: Çok eski bir pastane ve kahvehane. Kubbeli devasa kilisenin tam karşısında. Bir kapısı Ermu caddesinde bir kapısı kordon boyunda. Klasik ve şık. Duvarlarda Midilli’nin


 Adada neler var derseniz: Dükkanlar sabah 7.30 -8.00 e açılıyor, öğlen saatinde kapanıyor. 14.00 – 17.00 arası siesta , Midilli ada halkı uykudaDiğer Geziler

Ziyaretçi Yorumları

Yorum Yap